fallback

Всеки трети работодател планира нови съкращения догодина

Половината от мениджърите възнамеряват да запазят нивото на заплатите, а всеки пети обмисля намаление на възнагражденията през 2012 година, сочи анкета сред бизнеса

14:34 | 19.12.11 г. 20

Особено тревожна е тенденцията на закриването на работни места в България, а не толкова липсата на нови. Само през миналата година у нас за закрити 294 хиляди работни места.

Това заяви изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев при представянето на тазгодишното изследване на камарата „2011 през погледа на бизнеса“, проведено сред 500 фирми.

Нови съкращения през 2012 година

През изтичащата 2011 г. се запазва тенденцията сред работодателите да намаляват броя на работните места в компаниите си. А почти всеки трети, или около 30 на сто от запитаните мениджъри, отговарят, че имат планове догодина да съкращават още служители. Едва 8 на сто от анкетираните планират да увеличат броя на служителите във фирмите си, 17% още не са взели решение по този въпрос, други 46% не смятат да променят броя на работните места спрямо тази година, сочи още анкетата на БСК. 

„Фактът, че не се разкриват нови работни места, е показателен за липсата на инвестиции. Но закриването на работни позиции означава лоша бизнес среда като цяло“, коментира Данев. Той припомни, че инвестициите за деветмесечието на 2011 г. са паднали драстично - до 1 милиард лева.

Глад за тесни специалисти

Работодателите декларират, че въпреки сериозното отражение на икономическата криза върху бизнес средата у нас, голяма част от фирмите продължават да изпитват глад за квалифицирани тесни специалисти. Анализът показва, че интересът на работодателите и през 2012 година ще бъде насочен главно към наемането на висококвалифицирана работна ръка.

Според Божидар Данев на пазара на труда продължава да е налице парадокс, при който има работа за високоспециализиран труд, но няма достатъчно кадри за този вид дейност. В същото време държавата продължава да харчи пари за образователни специалности, от които няма нужда на пазара на труда.

„Има глад за тесни специалисти – за  електроинженери, строителни инженери, а от общи работници няма нужда“, каза Данев.

Резултатите от анкетата на БСК сочат, че при наемането на персонал работодателите най-често установяват у работната сила липса на професионални компетенции (63%), дисциплина (58%) и креативност (42%).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:32 | 14.09.22 г.
fallback